Plac Dietla w Szczawnicy

Historia Placu Dietla

Szczawnica plac Dietla. Otaczające plac budynki odrestaurowane z pełnym pietyzmem dla. stylu -. pochodzą z poł. XIX w. Zachodnią ścianę tworzą domy Litwinka i Zdrojowa. Ten drugi, zw. dawniej Pałacem, wzniósł Szalay jako komfortowy pensjonat. Zegar na wieży dźwięcznie wybijał godziny. Od r. 1972 mieści się tu Muzeum Szczawnickie, obrazujące rozwój Szczawnicy i kulturę górali. Dwie izby poświęcono pamięci lat wojny i Jana Wiktora. Od północy plac otaczają 3 budynki: stary zakład przyrodoleczniczy oraz pijalnia Józefiny i Stefana. Dużą atrakcją jest kawiarnia Zbójnicka Piwnica, urządzona w podziemiach, które służyły do magazynowania butelkowanej wody. Do pijalni przytyka kawiarnia. Plac Dietla to doskonale wykreowany plac uzdrowiska,.

Co zwiedzać na placu Dietla?

Warto zwrócić uwagę na dom Pod Bogarodzicą z 1853 r. będący pensjonatem. W jego piwnicy składowano butelkowaną wodę mineralną, którą rozsyłano do lekarzy w celu popularyzacji Szczawnicy. Na piętrze zaś dr Michał Janocha urządził pierwsze inhalatorium, na wzór obiektów austriackich. Przeprowadzał inhalacje borowinowe, solankowe, z igieł sosnowych i soli jodowych.

W najwyższych punktach placu znajdują się willa Holenderka i Dom nad Zdrojami, który wybudowano w miejsce altany, pod którą skrywały się źródła Stefan i Józefina.

Centralny punkt placu Dietla zajmuje fontanna z dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnik ku pamięci Józefa Dietla. Warto odwiedzić to miejsce, by poznać klimat XIX wiecznej Szczawnicy

W miesiącach letnich odbywają się koncerty. Idąc alejką obok pijalni po drodze natkniemy się na popiersie Józefa Szalaya, założyciela uzdrowiska Szczawnickiego.

Idąc w górę nad Plac Dietla dotrzemy na szczyt górski, wznoszący się 230 metrów nad dno doliny Grajcarek. Z tego miejsca roztacza się przepiękna panorama Szczawnicy i otaczających ją gór.

 

Comments are closed.