Jak czyścić płyty winylowe?

Płyty winylowe są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Każda rysa i drobiny kurzu powodują, że igła gramofonu nie jest w stanie płynnie przejść przez rowki, co w konsekwencji powoduje obniżenie jakości odtwarzanych dźwięków. Chcesz uchronić swoją kolekcję płyt przed uszkodzeniami i jak najdłużej cieszyć się swoją ulubioną muzyką? Dowiedz się, jak czyścić płyty winylowe oraz jakich błędów unikać podczas konserwacji.

Metody konserwacji płyt winylowych

Winyl jest materiałem wymagającym regularnej pielęgnacji. Podczas czyszczenia płyty musisz jednak bardzo uważać, by nie zarysować i nie naruszyć winylowej struktury. Jak więc konserwować płyty winylowe i jakie akcesoria są do tego potrzebne? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby każdą płytę przetrzeć miękką ściereczką (najlepiej mikrofibrą) bezpośrednio przed włożeniem do gramofonu.

Jak czyścić płyty winylowe i uniknąć problemu gromadzącego się na nich kurzu? Wybierz preparaty o działaniu antystatycznym i odtłuszczającym. Taki specjalistyczny środek nanosisz na płytę, a następnie starannie go zbierasz. Preparaty świetnie chronią powierzchnię winyli przed zanieczyszczeniami i znacznie wydłużają żywotność płyt. Możesz też zastosować specjalne urządzenie myjące do płyt.

Czyszczenie i konserwacja płyt winylowych – o tym warto pamiętać

Płyty winylowe służą wiele lat, jeśli odpowiednio o nie dbasz i regularnie czyścisz. Bardzo istotna dla żywotności płyt jest metoda przechowywania. Pamiętaj, że nie wolno kłaść winyli piętrowo, jeden na drugim – powoduje to ich deformacje i sprzyja powstawaniu pęknięć oraz rys. Po odsłuchaniu płytę włóż do foliowego etui, a następnie do sztywnego opakowania. Kolekcje trzymaj na regale lub w specjalnym pudełku, umożliwiającym pionowe ułożenie płyt.

Nie chcesz dotykać płyty szmatką i szukasz alternatywnych metod konserwacji? Winyle możesz też czyścić i odkurzać przy pomocy specjalistycznych szczotek do mycia, czyszczenia płyt i usuwania z nich kurzu. Profesjonalny zestaw do pielęgnacji winyli powinien się znajdować w sąsiedztwie płyt – używaj go za każdym razem, gdy chcesz posłuchać ulubionej muzyki.

Comments are closed.