Miedź chromowo-cyrkonowa

W ostatnich latach najbardziej pożądanym materiałem w budownictwie jak i w szeroko pojętym przemyśle jest miedź. Cofając się kilkadziesiąt lat wstecz mieliśmy do czynienia z innymi materiałami. Dlatego pojawia się pytanie dlaczego właściwie nastąpiła taka zmiana i czemu to zawdzięczamy? Otóż aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, bez wątpienia pierwszą z nich jest znakomita trwałość co ma największe znaczenie wybierając właśnie ją. Po drugie miedź posiada właściwości bakteriobójcze co pozwala wykorzystywać ją jako materiał do produkcji elementów w bliskim kontakcie z człowiekiem. Spotykana jest coraz częściej przy prowadzeniu instalacji wodnych, dlatego trzeba wspomnieć o jej odporności na korozję. Właśnie za sprawą wyżej wymienionych właściwości można być pewnym jakości tego materiału. Jednocześnie nie wolno zapominać, że powstają z niej różne stopy o konkretnym przeznaczeniu, które mogą poszczycić się innymi właściwościami.

 

Jakie stopy miedzi?

To, że miedź jest powszechnie wykorzystywana do wielu zadań i jest jednocześnie bardzo droga to każdy o tym wie. Nie każdy jednak jest świadomy, że powstają z niej stopmy miedzi dające nam jeszcze większe możliwości i lepsze dopasowanie jej do danej sytuacji. Między innymi wyróżniamy takie stopy jak brązy, mosiądze, spiże, które zawierają konkretny udział procentowy miedzy wraz z dodatkiem innych pierwiastków. Oczywiście oprócz wyżej wymienionych na uwagę zasługują również wstępne stopy miedzi, które wykorzystywane są gównie jako dodatek podczas produkcji technologicznych. Mimo wszystko pomijając to wszystko co było do tej pory, na największą uwagę zasługuje miedź chromowo-cyrkonowa. Zalicza się ją do grupy hartowanych oraz niskostopowych stopów miedzi. CuCr1Zr posiada szczególne właściwości, które czynią ją godnym uwagi produktem. Charakteryzuje się głownie wysoką wytrzymałością w warunkach domowych, ponadto posiada bardzo korzystną przewodność elektryczną oraz cieplną. Sam proces obróbki również nie należy do trudnych ze względu na miękkie lutowanie, spawanie w osłonie gazów. Wszystko to sprawia, że zaczęto ją wykorzystywać do produkcji elektrod do spawania oporowego oraz do różnego rodzaju sprężyć oraz styków pracujących pod napięciem.

 

Stawiaj na najlepsze materiały!

Każdy inwestor niezależnie od swojej pozycji na rynku chce zadbać o pozyskiwanie najlepszej jakości materiałów. Takie podejście z pewnością jest właściwym, ponieważ daje gwarancję jakości i minimalizuje szansę na niepowodzenie. Oczywiście jest jeszcze druga strona medalu, związana z ceną jaką przyjdzie zapłacić za tego typu materiału. Jednakowoż, gdy chcemy mieć gwarancję jakości i wykorzystać do swoich działań aktualnie najlepszy produkt na rynku nie warto zastanawiać się dłużej. Kwestia ceny nie pozostawia wątpliwości, jednak jednocześnie jest na przystępnym dla każdego poziomie. Ciągle wzrastające zainteresowanie powinno dać do myślenia, że przyszedł czas na najlepszej jakości materiały mogące wytrzymać bardzo długi czas.

Comments are closed.