Jak rozpoznać dobry serwis gitar?

Gitara to jeden z instrumentów strunowych, być może nawet najbardziej z nich popularny. Nie została stworzona przez światowej sławy (i legendę) Antoniego Stradivaria, który skonstruował najdroższe na świecie skrzypce (a stworzył ich ze swoimi uczniami i synami aż ponad tysiąc sztuk!), ale wciąż jest doceniana przez amatorów muzyki na całym świecie.

Gitara jednak potrafi się zepsuć – jak każda rzecz, zwłaszcza pełniąca określoną funkcję. Jeśli zacznie fałszować, przestanie wydobywać z siebie pożądane dźwięki, pęknie lub w inny sposób (widoczny lub mniej widoczny) zostanie zniszczona, warto odwiedzić miejsce, którego pracownicy zaopiekują się nią i ją naprawią.

Osobą, która zarówno naprawia, jak i konstruuje instrumenty strunowe, jest lutnik. To specjalista, który w swoją pracę wkłada całe serce, bo jest to pasja, dzięki której przedmioty oferowane przez niego są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i (co najważniejsze) posiadają dusze. Tego nie jest w stanie zastąpić żadna fabryka oferująca znacznie tańsze, masowo produkowane instrumenty, z których każdy jest identyczny i niczym się nie wyróżnia.

Pracownie serwisujące gitary oferują zazwyczaj pełną regulację instrumentów, czyli między innymi: wymianę progów lub ich szlifowanie, korekcję siodełek, obniżanie akcji strun, wystrajanie menzury, regulację gryfu (tak zwanej szyjki), a nawet naprawę elektroniki. Taki wachlarz usług pozwala zadbać o sprzęt tak, aby wrócił do użytku w idealnym stanie pozwalając na dalsze komponowanie i wykonywanie utworów muzycznych.

Dobry serwis gitar Warszawa poznać można po jakości wykonywanych usług. Jeśli lutnicy są zdolni z pewnością posiadają odpowiednie rekomendacje od swoich klientów. Powinni także wykorzystywać właściwych narzędzia, które zapewnią odpowiednio wysoką jakość naprawy. Dobry serwis oferuje także inne, mniej standardowe usługi, na przykład proponować może frezowanie, kosmetykę instrumentu (na przykład zmianę jego korpusu, zmianę lakieru) czy konstrukcję gitary na specjalne zamówienie, czyli stworzonej według potrzeb i wyobrażeń klienta.

Comments are closed.