Co zwiedzić na Ukrainie?

Z uwagi na różne możliwości dotarcia na Ukrainę (pociąg, autobus, samolot) państwo to stało się celem polskich turystów, którzy przyjeżdżają zwiedzać, dobrze zjeść oraz spędzić miło czas. Na Ukrainie warto przede wszystkim zwiedzić Lwów. Miasto to obfituje w zabytki świeckie, sakralne, muzea, tereny zielone, lokale gastronomiczne. Do najważniejszych miejsc we Lwowie zalicza się Opera Lwowska, Cmentarz Łyczakowskich, bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP. Dla chętnych jest jeszcze do obejrzenia wzgórze Wysoki Zamek (z zamku zachowała się jedna ściana), a w Parku Stryjskim można przejechać się koleją dziecięcą.

Jakie Ukraina zwiedzanie oferuje?

Na pewno będąc na Ukrainie każdy przeżyje zalew intensywnych wrażeń. Zwiedzanie Lwowa czy Kijowa to początek listy największych atrakcji. W Kijowie należy zajrzeć do takich miejsc jak zespół klasztorny Ławra Peczerska, Sobór Mądrości Bożej, zrekonstruowana Złota Brama oraz monaster św. Michała. Warto odwiedzić muzea:

  • Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej;
  • Narodowe Muzeum „Pamięć ofiar Wielkiego Głodu” czy
  • Państwowe Muzeum Lotnictwa.

Miłośnikom kolei wystarczy oglądanie dworca głównego, dwóch kolei linowo-terenowych oraz kolei dziecięcej, która kursuje w letnie weekendy.
Kolejnym miastem, które warto zobaczyć będąc na Ukrainie jest Odessa. Odessa to miasto położone nad Morzem Czarnym. W centrum miasta zachowało się sporo zabytków, a nawet ślady starożytnych osad. Najbardziej charakterystyczne obiekty to:

  • Hotel „Pasaż”,
  • Teatr Opery i Baletu,
  • Pałac Szacha i
  • Pałac Woronowców.

W Odessie łatwo napotkać także liczne zabytki sakralne jak np. Sobór Trójcy Świętej. Będąc w Odessie należy zobaczyć Schody Potiomkinowskie z koleją linowo-terenową kursującą równolegle do schodów. W mieście tym istnieje także trasa podziemna („Tajne podziemia Odessy”).
Ważnym punktem dla zwiedzających są też polskie twierdze kresowe, które były świadkiem walk toczonych między Polską, Turcją, Tatarami, Rosjanami i Kozakami. Do dziś przetrwały Chocim i Kamieniec Podolski. Do zamków z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów zalicza się również Trembowla, Zbaraż i Międzybóż.

 

Comments are closed.